Kategoriler
Uncategorized

Anneliğe…

Bir varmış bir yokmuş önce bir çift çizgiden ibaretmiş sonra bir kalp atışından, gittikçe büyüyen karnından..sonra bir ağlama sesi, kucağına verilişi ,hayata tutunmak için ilk refleksi emmek istemesi..

Bu bir annenin de ilk refleksi değil mi? Emzirmek istemesi..Karnı doymalı, asla üşümemeli ,rahat nefes almalı ve çok iyi bakılmalı..

Annenin dertleri bunlar !Peki toplumun derdi tam olarak nedir?

Sütün var mı? Emiyor mu? Doyuyor mu? Klişelerini geçiyorum çünkü bu sorulara cevapları da toplumun kendisi veriyor..sütün az ,ememiyor aç kaldı bu çocuk..

İkici dalga da  ilk çocuğu kız olanlara..

Kız mı? Olsun ikinci erkek olur..

Asla beklentisi değişmeyecek biricik çevremiz bu topluma bir er kişi kazandırmamız gerektiğini söylüyor.

Anne olmakla olmuyor yani erkek annesi oldun mu?Bunu başarabildin mi?Anlamadığımız bir şekilde buralara evrilmeye çalıştırıyorlar bizi..

Cevap vereyim evrilmeyeceğiz!!!

Bu topluma kız çocuk büyütmekten evet korkuyorum,endişeliyim ama yeni nesil annelerden ümitliyim..Kadınlara çiçek gibi narin davranılmasını öğreten anneler var, evde iş bölümü yapıp görevlendiren erkekliğin ve kadınlığın yalnızca insan  olmakla alakalı olduğunu öğreten anneler var..Elleri öpülesi anne dediğin bu azizim..Cinsiyetçi yaklaşımdan uzak duran çocuklar yetiştirmek..

Peki Üçüncü dalgaya hazır mıyız?

Her şeyin en iyisini, en organiğini, en en en ..en güzelini yapabilen ,her şeye yetişebilen mükemmel anneler.

Çocukları otuz! ay emzirilmiş verilmesi gereken uyku eğitimleri verilmiş, bütün rutinler halledilmiştir.Bununla yetinmeyip asla lohusa bunalımına girilmemiş ve eski doğum kilolarına bir hafta sonra geri dönülmüştür.

Bütün bunları öyle bir anlatırlar ki kendinizi eksik anne hissetmenize neden olurlar.

Hissetmeyin!

Sosyal medya karmaşasında “mükemmel” görünen bir fotoğraf karesinde yolunuzu kaybetmeyin..

Çünkü  dokuz ay kim bilir ne zorluklarla bedeninizde taşıdığınız bu Can’a sizden iyi hiç kimse anne olamaz..

Emziremediğiniz ,belki uyutamadığınız kendinizi her daim bakımsız gibi gördüğünüz anlarınız olacak..

Bu anlarda düşüneceğiniz tek şey Asla Yalnız Değilsin!

Ve bu yolu Yalnız Yürümeyeceksin✊🏻

Annelik yolu uzun ve meşakkatli..Bu serüvende sahip olduğun annelik hissi seni hep doğru yola çıkaracaktır.Yeter ki bu farkında olmadığımız bizi duygusal bir şiddetle baş başa  bırakan toplum baskısına Dur! Diyebilelim..

Her yeni güne sevgiyle başlayan güzel anneler işte bu baskı ve yetersizlik anlarında dahi muhtaç olduğun güç anneliğinde ki koşulsuz sevgide saklı!Sevgine sahip çık ve ona sımsıkı sarıl…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir